Tento newsletter bych rád věnoval japonskému komiksu, manze, a konkrétně Akirovi Torijamovi, který před pár dny zemřel. A mně je to hrozně líto.
Když se někoho se zálibou v Japonsku zeptáte, kde začala jeho cesta, je velká pravděpodobnost, že zmíní anime. Neměl jsem to jinak. Už během 90. let jsem na zahraničních kanálech sledoval první seriály a představoval si, jak vyrážím na dobrodružství spolu s hrdiny jako Son Goku a Piccolo nebo hraju fotbal pod vedením kapitána Cubasy.
Tehdy jsem samozřejmě neměl tušení, že tyto seriály adaptují nějakou předlohu, k tomu jsem potřeboval ještě několik let. Jakmile jsem ale mangu objevil, stala se nedílnou součástí mé japonské vášně. Akira Torijama, autor Dr. Slumpa, Dragon Ballu a mnoha dalších hitů, si přitom vždy držel první místo v mém pomyslném žebříčku.
Zamiloval jsem si jeho infantilní humor, zdánlivě jednoduchou kresbu, kterou rozpoznáte na první pohled, i to, jak dokázal pracovat se svými postavami — nechal je vyvíjet a prožívat životy, se kterými jsme se mohli ztotožnit. Měl jsem to tak já a miliony dalších čtenářů. Koneckonců není mnoho autorů, jejichž památku vyjdou do ulic Buenos Aires uctít tisíce lidí a kvůli kterým přední fotbalové kluby začnou sdílet děkovné příspěvky na sítích.
„Chtěl bych se znovu narodit jako Já, ale s větším talentem,“ pronesl jednou Torijama.
Manga = Japonsko
Při překonávání problémů s poválečným budováním země a oživováním ekonomiky byla manga pro Japonce žádaným únikem z každodenních starostí. Nacházeli v ní útěchu a motivaci. Inspirovala, vedla mladé ke sportu, předávala lidem hodnoty a ukazovala, že když budete tvrdě pracovat, můžete dosáhnout čehokoliv. A to je filozofie, která je lákavá jak pro děti, tak dospělé.
Akira Torijama na tom měl velkou zásluhu.
Jestli byl totiž Osamu Tezuka otcem mangy, tak Torijama je jejím kmotrem. I díky jeho mimořádnému úsilí se totiž anime a manga dostaly během devadesátek na Západ. Byl ambasadorem Japonska, který do země nepřímo přivedl celé generace fanoušků toužících poznat rodný kraj obdivovaného kreslíře. A na jeho práci začali stavět další.
Torijamova tvorba prostě zasáhla celý svět. Všechny sféry.
Mimochodem, říká se, že jeden dálniční obchvat, který spojuje čtvrť v prefektuře Aiči, kde Torijama žil, s letištěm v Nagoji, je postaven speciálně kvůli němu. Kdyby mu totiž cesta do Tokia trvala příliš dlouho, mohl by se rozhodnout přestěhovat, což by pro rodnou prefekturu byla i ekonomická rána.
Mata ne za dva týdny 👋
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛