Každá z mých výprav po Japonsku má dvě témata. Jedno ryze cestovatelské a druhé nákupní. Zatímco tím prvním letos byla jednoznačně Jakušima a obecně pobyt v méně turisticky nabitých lokacích, druhé ovládly deskovky.
Do určité míry za to můžou kamarádi 4 Kavky, kteří už několik let do Česka vozí japonské minihry od Oink Games. Minulý rok mě poprosili, jestli bych jim nenafotil regály s deskovkami v Tokiu a mně ty obrázky od té doby ležely v hlavě. Japonských her jsem doma přitom měl už několik, ale žádnou jsem si nepořídil přímo tam…
Na nejnovější cestu už jsem proto vyrazil řádně připraven a hned po příletu jsme s přítelkyní vyrazili do víru velkoměsta s jasným cílem = likvidovat nákupní seznam.
Jak můžete vidět níže, naše tažení bylo úspěšné.
Hraví Japonci
Stolní hry mají na sakurových ostrovech dlouhou tradici. Go, přestože původně pochází z Číny, je pro Japonce téměř národní poklad. Šógi, japonské šachy, se v zemi hrají už stovky let. A podobně je na tom karetní Hanafuda.
Dnes samozřejmě místní hrají stejné světové hity, jako my, takže i Japonsku vládnou Osadníci z Katanu a další klasiky. Lidé se sházejí v deskoherních klubech, nečekejte žádné velké změny. Díky silnému zástupu lokálních vydavatelů každopádně mají možnost vybírat i z početné várky vlastních her. Osobně mám mezi všemi rád hlavně tyto tři autory: Oink Games, Saashi & Saashi a itten-games.
Každá z firem má svůj jedinečný rukopis a od každé si letos shodou okolností vezeme dva kusy. Logicky hlavně takové, které se v Česku shánějí složitě, případně mají oproti domácímu trhu podstatně vyšší cenu. Na druhou stranu to ale neznamená, že byste u nás japonské hry nekoupili. Naopak. Je jich docela dost. Vedle už zmíněných oinkovek vypíchnu pár mých oblíbených: Machi Koro, Milostný dopis, Hanamikoji. Koupíte je i v češtině. A pak je samozřejmě spousta těch, které nejsou lokalizované, ale dají se sehnat relativně snadno, jako třeba Tokyo Highway nebo Songbirds.
Je z čeho vybírat.
A pokud byste náhodou do Japonska letěli a chtěli vyrazit na lov přímo tam, podělím se o pár tipů. Nejlepším spojencem vám budou obchody Yellow Submarine. Najdete je hlavně v Tokiu a Ósace, ale pár poboček je i v jiných městech. Druhé místo, kde můžete koukat, je síť second handů Surugaya. No a vyrazit se vyplatí i do velkých obchodních domů — třeba Yodobashi Camera, Takashimaya nebo Bic Camera. Omezenou nabídku pak mívá i populární Don Quijote.
U některých si můžete ověřit online (viz Surugaya), jaké hry mají skladem, ale osobně dávám přednost nadšení z objevování, takže jsme s přítelkyní vždy zvědavě naběhli dovnitř a procházeli jeden regál za druhým. Takto se k nám neplánovaně dostala třeba hra Crash Octopus od oblíbených itten-games.
Výhoda japonských her navíc je, že mají (až na výjimky) hezky kompaktní rozměry, takže se snadno převáží a vejdou se jak do kufru, tak menšího batohu.
Nemáte zač.
Mata ne za dva týdny 👋
PS: Máte sami nějakou oblíbenou japo-deskovku, do které se pravidelně pouštíte?
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛