Zemětřesení patří k Japonsku stejně jako suši nebo rychlovlaky. Bohužel. Jde koneckonců o jednu z nejaktivnějších seismických oblastí na světě. Téměř jistě budou probíhat i během doby, kdy tam budete. Ročně totiž Japonsko zaznamená přes 1500 zemětřesení. Ale nebojte. Naprostá většina z nich je tak slabá, že je ani nepocítíte.
Sám jsem během všech svých cest zažil pouze jedno, které mě vyvedlo z míry. Mého tehdejšího spolubydlícího (Japonce), ale ani to nedonutilo vstát z gauče. Trvalo sotva 10 vteřin a v první chvíli jsem si myslel, že se mi jen motá hlava. Nic se nestalo.
Na druhou stranu to neznamená, že byste měli riziko potenciálního velkého zemětřesení podceňovat. Jedno postihlo západní část Japonska zrovna před pár dny, a i když nenapáchalo velké škody, logicky vyvolalo obavy. Hrozbou v takové situaci nejsou jen samotné otřesy, ale i případná vlna cunami nebo sesuvy půdy.
Sami si určitě vybavíte zemětřesení, které Japonsko postihlo v roce 2011 a vedlo mj. ke katastrově v jaderné elektrárně Fukušima. Zemřelo kolem 20 tisíc lidí. Pohyb tektonických desek přitom ukazuje, že další podobně velké zemětřesení v budoucnu přijde znovu. Podle některých studií se tak stane v horizontu nejbližších 20-30 let.
Při sledování zpráv myslete i na rozlohu Japonska. Máme tendenci brát ho jako celek, ale je to skutečně rozlehlá země. Zemětřesení např. v okolí Kumamota lidi v Ósace nebo Tokiu zpravidla nijak neovlivní. Představte si to třeba tak, že sedíte v Brně a něco se stane na jihu Francie.
Měli bychom se bát?
Abych zmírnil vaše obavy, je třeba dodat, že díky takto bohaté zkušenosti se Japonsko stalo světovým lídrem v oblasti prevence a přípravy na nejrůznější katastrofy. Technologie jako seizmické izolátory dnes dokáží chránit konstrukce budov před větším poškozením a minimalizovat tak celkové škody. Podobně vymakané jsou i varovné systémy.
Pokud navíc máte v Japonsku nějaké přátele, mohli by vás vzít i do tréninkového centra, kde si lze různé situace a přípravu na ně vyzkoušet. Pravidelně je navštěvují školy, ale vyrazit mohou i dospělí. Sám jsem si jedním takovým „výcvikem“ prošel před lety v Sapporu. Nic z toho jsem naštěstí nikdy nepotřeboval.
V rámci přípravy na cestu si pak můžete nainstalovat do mobilu i některou z aplikací, které vás včas upozorní na případné nebezpečí a obsahují tipy, jak se v takové chvíli chovat.
Zásady bezpečnosti
Zemětřesení jsou samozřejmě do určité míry nevyzpytatelná, pár osvědčených pravidel ale existuje:
Jste v budově? Snažte se zachovat klid a krýt si hlavu. Schovejte se pod pevný stůl, do rámu dveří nebo si kryjte hlavu rukama a případně polštářem. Únik z budovy může být během otřesů nebezpečný. Počkejte až skončí a opatrně se přesuňte ven na otevřené prostranství, kde nehrozí pád předmětů nebo stavebních částí.
Jste venku? I tady myslete na ochranu hlavy a držte se dále od budov. Vyhledejte úkryt. Po celém Japonsku jsou vyznačená evakuační místa, kam se můžete v případě zemětřesení vydat. Obvykle jde o školy a hřiště nebo veřejné parky.
Pamatujte taky na to, že po prvotním zemětřesení mnohdy přicházejí ještě následné otřesy. Další tipy, jak se během zemětřesení chovat, najdete v této praktické online příručce.
Přeji bezpečné cestování.
Mata ne za dva týdny 👋
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛