Jedna z prvních voleb, kterou při cestě do Japonska musíte udělat, je: Kam přesně doletět? Možností sice máte hned několik, ale pojďme si na rovinu říct, většina lidí zvažuje pouze dvě. Tokio a Ósaku. Mimo jiné kvůli tomu, že právě tam míří spousta letů v akci, kdy se klidně dostanete na krásných 15 tisíc Kč za zpáteční cestu.
Jak se ale rozhodnout mezi zbývající dvojicí? Zkusím vám dneska obě města trochu představit.
V pohlcení velkoměsta
Když jsem Tokio navštívil poprvé, motala se mi z něj hlava a po návratu jsem lidem tvrdil, aby tam nejezdili. Pohltilo mě svou velikostí. A nejsem jediný, kdo to zažil. Můj vztah k městu se změnil teprve o několik let později, kdy jsem si tam krátkodobě pronajal pokoj a získal více času metropoli poznat (a taky natočit vůbec první podcast).
Tehdy jsem Tokio začal vnímat jako skupinu pospojovaných měst. Rozložil jsem si ho na části a uvědomil si, že každá z nich má svoje specifika, svoje kouzlo. Někde vás ohromí noční život, jako v Šindžuku, jinde můžete nahlédnout do historie země (Asakusa). Napoprvé to ale může být matoucí a když si Tokio dobře nerozplánujete, snadno se stane, že ztratíte spoustu času únavnými přejezdy z jedné čtvrti do druhé. A bude to trochu pruda. To město je prostě obrovské a obyvatel má podstatně víc než celé Česko.
Pokud nemáte moc nacestováno, neváhal bych Tokio nechat na poslední dny výpravy, kdy už se v Japonsku trochu otrkáte. Dělám to tak taky. Samo o sobě je každopádně skvělé na nákupy a gastronomii, najdete tam stovky parádních podniků, ale taky muzea -moc doporučuji teamLab Planets- a samozřejmě už zmíněný noční život.
Přednášku v Litoměřicích jsme kvůli velké vodě museli přesunout, ale máme nový termín. Dokonce už za pár dnů. Uvidíme se 30. září 2024.
Smích a placky
Říká se, že lidé z Ósaky jsou uvolněnější a veselejší. Taky odtud pochází řada slavných komiků. Není tak okázalá, jako Tokio, ale projet hlavní body díky tomu zvládnete podstatně rychleji. Doporučuji nevynechat Šinsekai a nedalekou svatyni ve tvaru lví hlavy. Ósaka je méně hektická... alespoň dokud se vyhýbáte Dotonbori… a snad i víc lidská.
Za město navíc mluví jeho skvělá poloha — během půl hodiny se dostanete do starých uliček Kjóta, za jelínky v Naře nebo na čajová pole kolem Udži. A přestože v Tokiu narazíte na skvělé restaurace a bary (můj favorit je Fúndži), za nejlepším street foodem musíte rozhodně do Ósaky. Placky okonomijaki jsem teď koneckonců zařadil do mých TOP3 japonských pokrmů.
Ósaka je prostě taková ušmudlaná, někdy doslova, ale pro mě osobně i díky tomu přístupnější.
Kdybych to měl shrnout.
Jestli do Japonska jedete hlavně jako nadšenci anime a mangy, máte rádi mrakodrapy, kulturu a davy lidí vám nezpůsobují úzkost, Tokio si zamilujete. Nastaví vám moderní tvář země a zabaví klidně na celé týdny. Jestli ale chcete začít víc zlehka a zároveň si dopřát hned ze startu větší pestrost, hlavně co do historie a památek, úchvatných chrámů a uliček jako z filmů Akiry Kurosawy, Ósaka vám coby startovní bod poslouží o kus lépe. I když za to z velké části může právě její okolí.
A stejnak se nakonec určitě podíváte do obou měst. Vždyť je to jen 2,5 hodiny šinkansenem.
Mata ne za dva týdny u dalšího šinkan-zenu 🚅
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛