Až budu jednou psát knihu o Japonsku, začnu tímto screenshotem:
Je to autentická konverzace s mým bratránkem, kterou před 10 lety odstartovala příprava na první cestu. Nabuzený energií z šestiměsíčního studia ve Finsku jsem se v létě 2014 rozhodl, že si konečně splním sen a vyrazím poznat Japonsko.
Poznat píšu záměrně, protože moje zkušenosti byly minimální. Japonsko jsem tehdy vnímal jako velmi drahou a vzdálenou zemi. Geograficky se od té doby sice nijak zásadně neposunulo, ale v mojí hlavě je rozhodně blíže než dřív. A že by bylo drahé, to už si taky dlouho nemyslím — naopak se snažím na webu i v rámci přednášek lidem ukázat, jak dostupná tahle cesta vlastně je.
Jak jsem si to v roce 2014 užil se teď můžete podívat na Facebooku.
Co stojí Japonsko
Ubytování poblíž centra Tokia nebo Ósaky seženete klidně za 6-7 tisíc. Na celý týden pro dva a ve vlastním apartmánu. Běžná jízdenka na MHD vychází kolem 35 Kč, auto si půjčíte do tisícovky na den a za fakt velký oběd v běžné restauraci nedáte přes 200 korun. Voda a čaj jsou zdarma. Když k tomu chytnete výhodné letenky, které v akci bývají kolem 15 tisíc Kč za zpáteční cestu, zjistíte, že kvůli výpravě do Japonska opravdu nemusíte prodávat ledvinu.
Jsou samozřejmě věci, které jsou na japonských ostrovech drahé. Kilo jablek nebo pomerančů za 120 Kč by u nás asi nikdo nekoupil. Sám tam konzumaci ovoce obvykle dost omezím. A delší meziměstská doprava umí putování taky pěkně prodražit. Na druhou stranu to ale vyvažuje svou kvalitou a rychlostí, s jakou se do cíle dostanete (jasně, mluvím hlavně o šinkansenu). Hodně přitom záleží na vašich konkrétních plánech. I tahle část jde totiž zařídit relativně levně.
Všemu navíc nahrává slabá domácí měna, která z Japonska dělá ještě atraktivnější destinaci. Na 100 jenů vám dneska stačí necelých 16 Kč, zatímco u mé první cesty to bylo lehce přes dvacet. Pokud tedy výpravu už dlouho zvažujete, máte k tomu ideální podmínky.
Kdyby vás náklady zajímaly podrobněji, v roce 2019 jsem na webu podrobně rozepsal, na kolik mě vyšly 3 měsíce v Japonsku. Dnes už bych asi některé věci řešil jinak, ale obecně to pořád docela sedí. Dobrou představu o cenách za různé typy služeb a produktů si pak můžete udělat i na stránce Numbeo.
Pokud vás to nahlodalo, dodám ještě, že zrovna podzim je za mě nejlepší období, kdy tuhle krásnou zemi navštívit. 😉
Mata ne za dva týdny u dalšího šinkan-zenu 🚅
Chcete se potkat nebo si mé povídání o Japonsku poslechnout naživo? V nejbližších týdnech mám hned dvě přednášky: 18.10. v Ostravě na festivalu Japonské dny a 2.11. v Karlových Varech na festivalu Caminos.
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛