Říkám to v posledních dvou letech na každé přednášce: Cesta do Japonska je teď výhodnější než kdy dřív. I díky slabé domácí měně. A je to vidět. Počet turistů už loni atakoval rekordní před-covidová čísla a letos těch necelých 32 miliónů z roku 2019 dost možná překonají.
Takový příliv cestujících s sebou ale logicky nepřináší jenom pozitiva, což se bohužel začíná projevovat. Určitě jste zachytili zprávy o tom, že Kjóto turistům uzavřelo některé uličky ve čtvrti Gion, protože obtěžovali gejši. Sám jsem k tomu viděl několik videí a vůbec se představitelům města nedivím.
V městečku Fudžikawagučiko pro změnu museli instalovat bariéru k populárnímu výhledu na horu Fudži, protože horliví fotografové z celého světa způsobovali potíže místním.
A to raději ani nebudu začínat o lidech, kteří kvůli fotkám třesou se sakurovými stromy.
Tohle není o znalosti etikety vzdálené kultury, cestování s respektem k zemi, kde zrovna jsem, by mělo patřit mezi základy slušného chování.
Na druhou stranu je mi ale jasné, že ne vše může být napoprvé zřejmé a proto jsem si pro vás dneska připravil pár jednoduchých tipů, jak se v Japonsku vyhnout přešlapům:
Snažte se být potichu v MHD. Klidně si můžete nehlučně povídat, ale obecně je vhodné být v metru, autobusech i vlacích potichu. Na vyřizování hovorů po telefonu to rozhodně není správné místo.
Nejezte/nepijte za chůze. Vyjádříte tím respekt k jídlu a zároveň snížíte riziko, že byste znečistili veřejný prostor. Odpadkové koše jsou stejně zpravidla jen u samoobsluh, tak si snězte svačinu v klidu tam.
Stoupněte si do fronty. Tohle není tak těžké následovat, protože spořádaných front si všimnete hned co do země přiletíte. Na vlakových nástupištích je dokonce často namalované, kde přesně se máte postavit.
Nehrajte si s hůlkami. Pravidel kolem jídelních hůlek je řada, takže zmíním jen ty hlavní: Nezapichujte hůlky kolmo do misky s rýží, nepoužívejte je jako ukazovátko a nepředávejte si jídlo z jedněch hůlek do druhých.
Nesmrkejte na veřejnosti. Přiznám se, že mi drásá nervy, když slyším to japonské „popotahování“, ale je pravda, že smrkání mezi lidmi se považuje za neslušné. Raději si v rámci možností poodstupte.
Obecně by to šlo shrnout jako: Buďte ohleduplní ke svému okolí. Oproti tomu, co jsem zmínil v úvodu, jsou tohle každopádně celkem drobnosti, za jejichž porušení si vysloužíte maximálně nevraživé pohledy nebo protočení panenek. Přesto je dobré o nich vědět.
Mimochodem o základech etikety v Japonsku mám i přednášku, třeba se na ní někdy potkáme. Anebo si pár dalších postřehů můžete poslechnut v nedávném podcastu.
Mata ne za dva týdny u dalšího šinkan-zenu 🚅
PS: Do vánoční pauzy nás čekají poslední 3 newslettery. Už máte nakoupené dárky? Tady je pár mých tipů na věci spojené s Japonskem.
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛
To jsou hodně zajímavé vhledy do slušného chování. Netušil jsem - zajímavé. K nevychovaným turistům není co dodat. Bohužel je potkáš všude.