22 je moje oblíbené číslo. Nosil jsem ho mnoho let na hokejovém dresu a o to více mě těší, že jsme ho dorovnali i v počtu newsletterů. Ten aktuální proto symbolicky věnuju právě číslům — v Japonsku se s nimi totiž pojí jedna zajímavost, které si ale asi jen tak nevšimnete.
Sám jsem na ni narazil v roce 2016 při prvním opravdu dlouhém pobytu. Pronajal jsem si tehdy garsonku poblíž stanice Suminoekóen v Ósace a často se toulal po okolí, abych načerpal co nejvíce vjemů. Jeden netradiční na mě přitom čekal hned u dveří.
Když jsem se jednou vracel domů, všiml jsem si, že číslování bytů nesedí. Můj měl značku 303, před ním byla garsonka 302, ale po druhé straně stálo 305. Zvláštní, říkal jsem si a šel ze zvědavosti ověřit, jak to vypadá o patro níž. Čtyřka nebyla ani tam. A jak jsem zjistil druhý den, projektant se „spletl“ taky u dalších domů v okolí, stejně jako na parkovištích, ve výtazích, atd.
Číslo 4 zmizelo…
Co za tím stojí?
Existují čísla, pro která má japonština různá čtení. Zmíněná čtyřka je tak podle kontextu někdy [jon], to je v pohodě, nebo [ši] — což se vyslovuje stejně jako smrt. Asociace je pro lidi natolik silná, že se jejímu používání na řadě míst vyhýbají. Zvlášť pokud jde o něco spojeného se zdravím, případně štěstím.
V některých japonských nemocnicích a hotelech proto nenajdete čtvrté patro (buď ho v číslování přeskočí, nebo uvedou třeba 3A), čtvrtá řada se vynechává v letadlech i kinech, dárková balení zpravidla neobsahují čtyři kusy, atp. Úplná tetrafóbie.
Čtyřka přitom není jediným nešťastným číslem. Dalším známým příkladem je 9 [kjú/ku], která pro změnu připomíná slovo pro utrpení. A našli bychom jich víc. Nahnuté to mají taky 7, 29, 42 a pár dalších.
Všimli jste si toho v Japonsku? Pokud ne, zkuste si vzpomenout při své další cestě a ověřte, jestli se vaše ubytování taky vyhýbá čtyřkám.
Mata ne za dva týdny u posledního letošního šinkan-zenu 🚅
A užijte si „strašidelný“ pátek 13., který nás čeká už za týden 😁
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛