Každý je chce vidět, ale málokdo věří mému varování…
Ano, ti slavní jelínci sika, kteří se na videích z Japonska lidem pokorně klaní (protože ví, že něco dostanou), opravdu koušou. Už jste měli tu čest?
Posvátní loudilové sušenek
Když se v 8. století rozhodl tehdejší císař přesídlit do nového hlavního města (dnešní Nara), bůh hromu a meče Takemikazuči no Mikoto byl pozván jako jeho ochránce — a dorazil právě na jelenu. Od té doby byli paroháči považování za posvátné bytosti a posly bohů. Jejich zabití se tak dokonce trestalo smrtí.
Dnes jich v Naře žije kolem 1500 (v celém Japonsku pak přes 3 miliony) a přestože už svůj posvátný status ztratili, stále jsou chránění jako přírodní památka. Když jim ublížíte – nebo nedejbože něco horšího – hrozí vám vysoké pokuty, případně i vězení.
Osobně mám pocit, že to sami tuší.
Jakmile totiž turistům dojdou speciální sušenky, které prodávají japonské babičky ve stáncích (běžné jídlo jim samozřejmě nedávejte), ochotně začnou okusovat cokoliv dalšího, co na vás visí. Oblečení, tašky, řemínky od foťáků, nic není v bezpečí. Zvlášť, když se kolem vás slétnou jako hejno holubů.
Ne nadarmo jsou po okolí rozmístěné informační cedule, které upozorňují: „Jeleni v Nara Parku jsou divoká zvířata. Občas mohou napadnout lidi, proto buďte opatrní.“
Jednou jsem dokonce viděl, jak srazili malého školáka na kole.
Místní, kteří v okolí provozují své obchůdky, se s nimi často nemažou a neváhají je odhánět srolovanými novinami. Vám bych to ale nedoporučoval.
Kam za jelínky?
Pokud vás úvodní část textu odradila, nebojte. Nejde o žádné krvežíznivé bestie. Při setkání je ale zkrátka dobré mít na paměti, že to stejně tak nejsou domácí mazlíčci.
V Naře žijí ti nejvíce „městští“, ale rozhodně nejde o jediné místo, kde se s jelínky můžete v Japonsku setkat:
Mijadžima – ostrov u Hirošimy, kde se jelínci procházejí po pláží nebo mezi chrámy
Jakušima – nádherný ostrov na samém jihu, kde potkáte o něco menší, plaché lesní jelínky
Hokkaidó – zde žijí opravdu divocí sika jeleni, které uvidíte spíš z dálky
A jestli je to pro vás aktuálně příliš daleko, není ani třeba letět přes půl světa. Jelínky sika máme i v Česku. Byli sem dovezeni z Asie už v 19. století a dnes žijí volně v některých lesích (např. ve středních Čechách nebo na Šumavě). Akorát se teda nikomu neklaní.
Mimochodem, jelínci nejsou jediní divocí obyvatelé Japonska, na které můžete při svých cestách narazit. Potkat lze taky na opice-makaky, slavné pohádkové tanuki (psíky mývalovité) nebo i černé medvědy, ale těm se raději vyhněte.
Máte vlastní příhody s japonským zvířectvem? Napište. Rád si o nich přečtu! 😊
Mata ne za dva týdny 👋
PS: Když už v Naře budete, nezapomeňte navštívit chrám Tódaidži. Je to jedna z nejúchvatnějších staveb, co v Japonsku mají.
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛