Jsem zpátky! A přestože bych s vámi nejraději sdílel všechny zážitky najednou, vypořádám se nejdříve se světovou výstavou. Třeba vám to pomůže v rozhodování, zda do Ósaky vůbec vyrazit.
Jel bych na Expo znovu? Klidně. Je to dechberoucí zážitek? Spíše ne. Splnila akce moje očekávání? Nooo… Pojďme si to trochu rozebrat.
Drahý karneval?
I když jsou teď sociální sítě plné úchvatných záběrů a tipů, na úvod je dobré říct, že mezi Japonci světová výstava jasnou popularitu nemá. Zájem o vstupenky je za očekáváním a akce čelí hlasité kritice — třeba kvůli tomu, že náklady na její pořádání překročily původní odhady o více než 100 miliard jenů.
Peníze by místní viděli raději ve školství, zdravotnictví nebo v sociálních službách. Výstavbu na umělém ostrově Jumešima, který dříve sloužil jako skládka, navíc provázely technické i ekologické problémy. A tak by se dalo pokračovat…
Laická i odborná veřejnost označují Expo jako „drahý karneval“ a „show pro politiky a korporace“. Což do určité míry platí. Byznys je koneckonců zásadní součástí akce.
Za sebe bych k tomu mírněji doplnil, že je to muzeum nebo možná spíš „Disneyland pro dospělé“ — se všemi negativy a pozitivy, které si za to zvládnete dosadit.
Nastavte si (rozumná) očekávání
Na první pohled je Expo krásné, barevné a plné roztodivných tvarů. Už samotný dřevěný prstenec „Grand Ring“ architekta Só Fudžimota, který velkou část areálu obtáčí, je úchvatný. Nemluvě o designu národních pavilonů; včetně toho českého. Sám jsem na pár místech neskrýval upřímné nadšení.
O to víc je škoda, že spoustu zajímavých míst musíte oželet.
Velké pavilony, zejména ty japonské (Sumitomo, Electric Power, apod.), případně tzv. signature výstavy, totiž často vyžadují rezervace, bez kterých vás dovnitř nepustí. Počet rezervací, které si můžete na jeden den udělat, je ale velmi omezený a mnohdy záleží na štěstí — což nejeden zkušený účastník světových výstav kritizuje.
Pokud tedy na ostrově Jumešima neplánujete strávit týden, i kdybyste se sebevíc snažili, ani zdaleka nestihnete projít vše.
Moje hlavní rada tedy je: Připravte se a nastavte si rozumná očekávání. Prostudujte si před návštěvou mapku areálu, koukněte na videa a určete si priority — co určitě nechcete minout.
Další tipy?
👟 Vezměte si pohodlné boty – fakt se tam nachodíte.
🍙 Myslete na svačinu s sebou – ceny občerstvení jsou „festivalové“.
💳 Hotovost nechejte doma – v Japonsku rarita, ale na Expu se fakt platí jen kartou.
😤 Obrňte se trpělivostí – dlouhé fronty se stojí skutečně všude.
📖 Přibalte si notes na razítka – jestli rádi sbíráte, každý pavilon má vlastní stamp.
Cesta kolem světa
Přestože výstava nabízí řadu dílčích atrakcí, sběratelských výzev a show, o čem se logicky mluví nejvíce jsou už zmíněné pavilony, kde jednotlivé země světa prezentují samy sebe a svou vizi budoucnosti. Každá na to přitom jde trochu jinak — zatímco třeba Polsko je oázou klidu a krásných vůní, Španělsko láká na velké projekce, Japonsko se chlubí udržitelností a Indonésie vás zavede do skutečné džungle.
Obecně si je můžete představit jako muzea, některá méně, jiná více interaktivní.
Samostatnou zmínku si pak rozhodně zaslouží umělecké a technologické výstavy typu Pasona Natureverse, Forging Lives nebo Sumitomo, kde krása střídá nádheru. Psal jsem o nich i na sítích. Když to půjde, doporučuji nevynechat.
A co ten oslavovaný český dům? Abych byl upřímný, napoprvé mě zklamal. Přestože zvenku je opravdu monumentální a moc se mi líbí komunitní prostor před naším pavilonem, stejně jako výhled ze střechy, vnitřek na mě působil oproti „konkurenci“ fádně. Na druhou stranu, výstava není cílená na Čechy. Od Japonců sbírá kladné body, takže se náš tým zřejmě trefil tam, kam měl. I díky pivu v české restauraci. Sám navíc musím dodat, že když jsme si prošli výstavu v rámci prohlídky i s komentářem, můj dojem se podstatně zlepšil. Do top výběru bych český pavilon každopádně nezařadil.
Jít, či nejít? To je otázka…
Z pohledu návštěvníka je Expo skutečně zábavní park, muzeum a festival v jednom, akorát místo Mickey Mouse potkáte výstředního modrého maskota Mjaku Mjaku a možná nějaké to létající auto (na zemi). Pokud tedy nestrávíte většinu pobytu ve frontách.
Hlavně pro firmy, startupy, regiony a města je to pak skvělá příležitost pro byznys, domlouvání spoluprací a podpory, pro kulturní výměnu. A věřím, že to přinese dobré věci i k nám do Česka.
I přes mnohé výhrady tak podle mě Expo za návštěvu stojí. Klidně jen na 1-2 dny, které si z putování po Japonsku ukrojíte. S největší pravděpodobností nebudete odcházet s pocitem, že jste byli svědky něčeho přelomového, určitě si ale odnesete pár hezkých zážitků, spoustu fotek a několik videí — třeba z té kouzelné vodní show, která probíhá každý večer (jen bacha, místo v hledišti si lidi zabírají klidně s hodinovým předstihem).
Mata ne za dva týdny 👋
PS: Na Patreonu už najdete nový článek ke krásné cyklostezce Šimanami Kaidó i postřehy a tipy z putování po Koreji, kterou jsme si letos k Japonsku přidali. V nejbližších dnech přibude taky fotogalerie právě z Expa.
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛