Nemá smysl tajit, že jsem se napoprvé těšil do Japonska i na anime figurky. V tomhle jsem prostě geek. A dodneška si jich vždy pár přivezu. V průběhu let jsem ale vypozoroval, že se velikost mých suvenýrů průběžně zmenšuje. Řekl bych doslova do kapesní velikosti.
Podobně jako sbírání vlakových razítek mě totiž nadchly taky gačapony — japonské automaty na kapslové hračky. A moc vám doporučuji se u nich zastavit taky. I když se jejich počet nedá srovnávat s těmi nápojovými, stále je jich v Japonsku hodně; údajně mezi 400-500 tisíc. Prostě je nepřehlédnete.
Nevinný japonský hazard
Gačapon, jak už jsem naznačil, je označení pro prodejní automaty, ze kterých po vložení mincí (běžně 200-500 jenů = 30-80 Kč) a otočení kolečka vypadne plastová kapsle s hračkou či jinou drobností uvnitř. Jestli jste si jako děti kupovali v automatech žvýkačky, tak ten princip dobře znáte. Samotná kapsle pak připomíná překvapení z Kinder vajíčka. Jen těch věcí, co na vás mohou vypadnout v Japonsku, je podstatně víc.
Název vznikl spojením zvuku „gača gača“, který Japonci připisují otočení kolečka automatu, a „pon“, které se ozve, když z něj následně vypadne kapsle.
Jeden takový automat nabízí vždy vybranou sérii drobností — nejčastěji sběratelských figurek, ale taky přívěsky, klíčenky nebo drobné dekorace. Tradičně jde o oficiální předměty spojené s nějakým seriálem či značkou, ale narazíte i na docela výstřední kombinace (třeba spodní prádlo pro mobily).
Nabídku daného automatu naštěstí obvykle znáte dopředu, buď díky obrázku kompletní sady předmětů nebo z malé výstavky. Problém ale bývá trefit právě tu jednu věc v sérii, co se vám líbí. To už je trochu dílem náhody. Raději si proto připravte víc mincí dopředu.
Co ti Japonci nevymyslí…
První gačapony se na japonských ostrovech objevily v 60. letech 20. století. Podobně jako u řady jiných věcí, které dnes automaticky považujeme za japonský vynález (viz rámen, kočičí kavárny nebo hanami) se ale i v tomto případě Japonci inspirovali v zahraničí, konkrétně v USA.
Díky rostoucí rozmanitosti „náplní“ a zapojení velkých firem si automaty rychle získaly oblibu a dneska je to vyhledávaná atrakce po celé zemi, před kterou dokáží lidé strávit i hodiny. Sám jsem tuhle gača-paralýzu několikrát zažil, když jsem zavítal do jednoho z větších center, kde podobných automatů najdete pohromadě stovky. Nejčastěji na ně ale narazíte po pár kusech jen tak na ulici nebo před obchody.
Sortiment je neskutečně bohatý a k tomu se neustále obměňuje a přizpůsobuje aktuálním trendům. Některé sady se opakují, ale řada jich je unikátních a dvakrát na tu samou kolekci nenarazíte. A protože hračky mívají oficiální licenci a jsou kvalitní, je to i vyhledávané zboží mezi sběrateli.
Anebo zkrátka ideální mini-suvenýr, když máte omezený prostor a nechcete toho domů tolik tahat.
Mata ne za dva týdny 👋
PS: Tuto sobotu 22.2. se můžeme potkat na přednášce v Ostravě — o kočkách a Japonsku, protože se tam slaví Neko No Hi neboli Kočičí den. Start akce v 14:30 😸
Chcete víc Japonska? Prosím tudy Yatta.cz.
Nebo se rovnou staňte Patronem newsletteru. 🤜🤛